مجموعه علمی توانبخشی لبخند

جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴
مهرداد فاتحی
0 نظر

نقطه ماشه ی چیست؟

نقطه ماشه ی چیست؟

نقاط ماشه‌ای ازطریق لمس باندهای سفت، چسبندگی و یا گره‌های کوچک (ندول) در ماهیچه تشخیص داده می‌شوند. این نقاط در موارد سندرم درد میوفاسیال و فیبرومیالژی دیده میشوند. در فیبرومیالژی، نقاط حساس گسترش یافته و بنابراین عضلات بیشتری را در نواحی مختلف درگیر می‌کند. عده‌ای معتقدند که سندرم‌های درد میوفاسیال جزیی از فیبرومیالژی باشند. سندرم درد میوفاسیال و فیبرومیالژی ازطریق تست‌های آزمایشگاهی و یا الکترومیوگرافی قابل تشخیص نیستند.

 سندرم درد میوفاسیال عبارت است ازدرد مزمن ماهیچه‌ای که در ارتباط با نقاط ماشه‌ای است. نقاط ماشه‌ای میوفاسیال، نواحی حساسی هستند که ممکن است در اثر آسیب‌های ماهیچه‌ای، فعالیت‌های بیش از اندازه و انقباض‌های پیوسته یا طولانی مدت ایجاد گردند. در ابتدا درد در همان محل گزارش می‌شود، ولی ممکن است باعث درد ارجاعی گردد. در این سندرم، یک ماهیچه یا گروهی از ماهیچه‌ها درگیر می‌شوند، ولی در فیبرومیالژی بسیاری ازگروه‌های ماهیچه‌ای در نواحی مختلف بدن دچار مشکل می‌گردند. اگرچه درد میوفاسیال و فیبرومیالژی یک اختلال پسیکوسوماتیک محسوب نمی‌شود، اما اضطراب و فشارهای ذهنی در تشدید علایم موثر هستند.
میوفاسیا(Myofascia)

مجموعه میوفاسیا بر یکپارچگی ماهیچه و فاسیا اشاره دارد. فاسیا یک بافت نرم از نوع بافت همبند است. که در قسمت‌های مختلفی از بدن انسان مثل عضله  و اعصاب محیطی وجود دارد. نفوذ می‌کند و همچنین در پوشش، ارتباط و یا محافظت از بافت‌ها ی بدن نقش دارد. فاسیای عمقی بخش‌هایی چون استخوان، غضروف و عروق خونی را می‌پوشاند و در عضلات اسکلتی (به صورت اپی میزیوم، پری میزیوم و اندومیزیوم) و اعصاب محیطی (به شکل اپی نوریوم، پری نوریوم و اندونوریوم) تخصصی می‌گردند.

علل سندرم درد میوفاسیال

عوامل زیر ممکن است در ایجاد سندرم درد میوفاسیال نقش داشته باشند:
کشیدگی ماهیچه ای 
حرکات تکراری  
فعالیت بیش از حد 
اختلالات وضعیت بدن ومشکلا ت عضلانی اسکلتی 
پیچ خوردگی 
اسیب دیسک بین مهره ای 
خستگی عمومی 
مشکلات پزشکی همانند  حمله قلبی و سوزش معده
عدم فعالیت به دنبال شکستگی 
استرس و اضطراب 
علل نامشخص 
علایم و نشانه‌ها
درد ماهیچه‌ای موضعی که احتمال انتشار نیز دارد
وجود نقاط ماشه‌ای که ممکن است با یک گره یا باند سفت همراه باشد که در لمس حساس است
سفتی ماهیچه‌ایی   
سفتی مفصل در نزدیکی عضله درگیر
احتمال اختلال خواب
مشکلاتی از قبیل اضطراب، افسردگی و خستگی عمومی
بد تر شدن درد با فعالیت و سرما و کاهش علایم به هنگام استراحت

 


مطالب مشابه

ارسال نظر